FARSKÉ PÚTE
Typickým a rozšíreným prejavom ľudovej zbožnosti ako všeobecnej náboženskej skúsenosti je putovanie. Púte sú úzko späté so svätyňami a tvoria neodmysliteľnú zložku ich života.
Svätyňa, či už je zasvätená Najsvätejšej Trojici, Pánovi Ježišovi, Preblahoslavenej Panne Márii, anjelom, svätým alebo blahoslaveným, je miestom, kde sa majú veriacim hojnejšie poskytovať prostriedky spásy horlivým hlásaním Božieho slova, vhodným rozvíjaním liturgického života, najmä slávením Eucharistie a vysluhovaním sviatosti zmierenia, ako aj pestovaním schválených foriem ľudovej zbožnosti.
Stredovek bol zlatou epochou pre putovanie. Okrem prvoradej náboženskej funkcie púte znamenali mimoriadny prínos pre budovanie západného kresťanstva, pre zjednocovanie rozličných národov a pre vzájomnú výmenu hodnôt rozličných európskych civilizácií. Veľkú duchovnú príťažlivosť má v sebe predovšetkým Jeruzalem, ktorý bol aj počiatkom javu „križiackych výprav“, ktorých inšpirujúcim motívom bolo práve umožnenie návštevy Kristovho hrobu veriacim počas moslimskej okupácie.
Do Ríma chodia pútnici uctiť si pamiatku apoštolov Petra a Pavla, navštíviť katakomby a baziliky, uctiť si službu Petrovho nástupcu v prospech všeobecnej Cirkvi. Veľmi navštevovaným bolo v 9. a 16. storočí – a je aj dnes – Santiago de Compostela v Španielsku, ku ktorému smerujú z rozličných krajín rozličné trasy, ktoré sa neskôr sformovali ako náboženské, sociálne a charitatívne púte. Spomedzi mnohých ďalších v celom svete možno uviesť známe pútnické miesta: Aparecida, Assisi, Čenstochová, Fatima, Guadalupe, Loreto, Lurdy, Mariazell, Mont-Saint-Michel, Padova, San Giovannie Rotondo atď. Aj na Slovensku je viacero pútnických miest. Medzi najnavštevovanejšie patria Levoča, Šaštín, Marianka, Staré Hory, Trnava, Nitra, Skalka pri Trenčíne, Hronský Beňadik, Banská Štiavnica, Turzovka, Rajecká Lesná, Ladce-Butkov, Ľutina, Litmanová, Klokočov.
Farské putovanie
Máte záujem s nami putovať. Sledujte našu webstránku alebo nás kontaktujte priamo.